Leirilehti

RAY tukee

Keskiviikkona pelastettiin herkut ja veneet!

Laatikkoleikki

Keskiviikkoaamuna leirimme jeditiimi antoi esimakua tulevasta teemapäivästä, kun leiriä alkuviikon tarkkailleet Lasten leirien kehittämiskeskuksen työntekijät testasivat laatimiaan maailman parhaita lasten leiriohjelmia. Aamu vierähtikin mielenkiintoisen laatikkoleikin parissa, jossa telttakylät pääsivät arvailemaan, mikä on leirin yleisin mielipide mitä erilaisimpiin kysymyksiin... ja jos onni soi ja laatikon valinta osui kohdalleen, saattoi palkinnoksi saada vähän herkkuja tai aika hassujakin palkintoja.

Laatikko-Steffe ja lapset! Voitontuuletusta! Laatikkoleikki nauratti. Laatikko on avattu. Laatikko-Steffe ja apuri

Lex Herkku

Lounaan jälkeen leiriin saapui Elintarvikeviraston työntekijöitä, jotka kertoivat uudesta laista, Lex Herkusta, joka kieltäisi kaikenlaisen herkuttelun kaikilta alle 18-vuotiailta. Tätähän leiriläiset eivät tietenkään purematta nielleet, ja niinpä alkoi kiivas vastavetoomusten ja mielenosoituksen valmistelu. Loppu hyvin, kaikki hyvin - Lex Herkku saatiin kumottua.

Virastosta päivää! Kanttiini on pelastettava! Lapset vakuuttelevat virastomiestä. Mielenosoitus käynnissä! Herkkujen pelastamisen jälkeen on helppo hymyillä!

Kuka sen teki?

Vapaa-ajan, telttakylähetkien ja päivällisen jälkeen leiriläiset saivat lisää kenkkuja uutisia. Joku katala rosmo oli vienyt kaikki toimintarannan veneet, oijoi! Lasten apua tarvittiin taas: nopeasti leiri kiiruhti kuulustelemaan silminnäkijöitä ja etsimään syyllistä.

Ensin kuulusteltavaa piti auttaa Välillä piti pysähtyä tuumailemaan Tehtävä lähellä ratkaisua! Yksi epäillyistä on räppäri. Syyllisen ratkaisu käynnissä Nyt tarkkana... syyllinen on selviämässä!

Terveisiä kotiväelle, Benkussa paistaa lämmin aurinko!

Arvioi tämä

Arviosi: Ei rajoituksia Keskiarvo: 4.3 (25 arviota)