Sunnuntai
Jottei liika sisäilma pääse myrkyttämään keuhkoja, talvileireillä reippailaan roppakaupalla.
Tänään vuorossa oli ohjelmaa leirialueen ulkopuolella, kun ohjaajat ottivat lapsiryhmän retkille lähimaastoon. Märkiö-järven jää oli suosittu matkakohde, jossa aurinkoa saattoi ottaa kävellessä tyynessä talvisäässä.
Lounaan jälkeen lapset pääsivät tutustumaan pohjolan meininkeihin. Leiriin saapui joukko saamelaisia ja muuta Lapin väkeä, muun muassa omalaatuinen shamaani ja hänen nuori oppipoikansa. Lapset kiersivät rasteilla harjoittelemassa joikumista, shamaanitanssia, ennustuksia sekä porojen pyydystämistä suopungin avulla. Leiriläiset askartelivat myös itselleen taika-amuletit.
Kesken shamaanin sadetanssin tapahtui kuitenkin jotain yllättävää. Shamaani lankesi loveen, eli vajosi eräänlaiseen transsitilaan. Shamaanin hallusinoidessa jäi nuoren oppipojan tehtäväksi tuoda shamaani takaisin Vainajalan mailta. Oppipoika ei kuitenkaan tiennyt mitä tehdä, joten lasten tehtäväksi jäi selvittää tarvittavat loitsut, rituaalit ja välineet. Leiriläiset selvittivät Lapin väeltä tarvittavat asiat ja oppipoika lähti rakentamaan uudempaa ja uljaampaa noitarumpua.
Keittiö loihti lappiaiheista päivää varten muun muassa käristystä, muusia, rieskaa ja lohikeittoa. Myös lapset pääsivät leipomaan rieskaa.
Päivällisen jälkeen lähdettiin telttakylittäin matkalle Saivo-Järven rantaan. Matkalla selviteltiin riimujen avulla tarvittavat loitsut, juotiin taikajuomia sekä kohdattiin mitä ihmeellisempiä hahmoja aina hulluista poromiehistä omituisiin eläimiin. Lopulta saavuttiin Saivo-järven rantaan jossa lasten askartelemat amuletit lumottiin polttamalla niihin riimut polttoraudalla.
Lasten taika-amuletit ja suuri noitarumpu tehtiin valmiiksi ja loitsu ja rituaalit saatiin selvitettyä. Seuraavaksi ryhdyttiin loitsimaan shamaania ylös lovesta. Rummutus kaikui pitkin järven selkää lasten tehdessä taikojaan noitarummun hehkuessa punaisena illan pimeydessä. Tulta ja tulikiveä lensi ilmassa kun shamaani teki paluuta tuonelasta. Näyttävän kotiinpaluun tehnyt shamaani oli ilmeisen kiitollinen oppipojalleen ja hänet pelastaneille lapsille
Sunnuntain leirilehden päivittivät Tommi ja Ilpo.















